Masāžu kā efektīvu ārstēšanas un fiziskās un garīgās veselības atjaunošanas metodi izmanto jau vairākus gadsimtus. Mūsdienu pasaulē masāžai un dažādiem tās virzieniem pievērš nopietnu uzmanību, notiek arī daudzpusīgi pētījumi par tās iedarbību uz cilvēka organismu. Zinātnei ir pazīstami daudz ar masāžu saistītu interesantu faktu, minēsim dažus no tiem:
- Uz cilvēka ādas ir apmēram 5 miljoni receptoru, kas atbild par jutīgumu pieskāriena gadījumā, un trīs tūkstoši no tiem atrodas pirkstu galos.
- Pirmoreiz masāžas pamattehnikas aprakstīja senie ķīnieši un indieši. Ir pazīstama kāda kungfu veltīta grāmata, kas sarakstīta trīstūkstoš gadus p.m.ē., un tajā ir aprakstīti ne tikai cīņas paņēmieni un vingrinājumi, bet arī masāžas metodes, kuras izmantoja traumu, izmežģījumu un muskuļu spazmu gadījumā. Senajos laikos masāžas procedūru veikšanu uzticēja tikai priesteriem.
- Pastiprinātas slāpes un urīna izdalīšanās pēc masāžas seansa liecina par efektīvu ārstēšanu un organisma ātru atjaunošanos, šis efekts var ilgt diennakti pēc masāžas veikšanas.
- Pēc atjaunojošās iedarbības uz cilvēka organismu 60 minūšu masāžas seansu var pielīdzināt 7-8 stundas ilgam miegam.
- Pat viegls plaukstas pieskāriens dara brīnumus – palēninās sirds ritms un pazeminās arteriālais spiediens. Masāžā izmantotās braucīšanas metodes pamatā ir tieši šis efekts. Visi organisma procesi palēninās un harmonizējas, pazeminās stresa līmenis, uzlabojas nervu sistēmas darbība.
- gadā masāža pirmoreiz tika oficiāli iekļauta medicīnas pakalpojumu sarakstā vasaras Olimpisko spēļu laikā Atlantā (ASV).
- Jaunākie medicīniskie pētījumi apstiprina faktu, ka masāža labvēlīgi ietekmē jaundzimušo attīstību, paātrina augšanas procesu un uzlabo pieņemšanos svarā. Masāža arī palīdz bērniem ar fiziskās attīstības kavēšanos.
- Masāža ievērojami paaugstina endorfīnu līmeni (laimes hormons, kas likvidē sāpes).
- Visbiežāk pie masieriem vēršas ar lūgumu mazināt sāpes (50%), veikt atslābinošo masāžu (27%), paaugstināt muskuļu tonusu (13%), novērst stresu (10%).
- Indijā masāžu veic arī ziloņiem! Veterināri uzskata, ka ziloņi dzīvo nelabvēlīgos apstākļos un ir pakļauti lielām slodzēm, tāpēc tiem iesaka regulāru terapiju. Stundas laikā tiek masēta ziloņa mugura, kājas, ausis un kakls; pēc masāžas dzīvnieku vispārējais stāvoklis un noskaņojums ievērojami uzlabojas.