Все статьи (LV)

Masāža ķermeņa asimetrijas gadījumos

Visiem zināms, ka cilvēka ķermenis ir simetrisks: ķermeņa kreisā puse sakrīt ar labās puses proporcijām un izmēriem, tā ir kā otrās puses spoguļattēls. Taču šī simetrija nav absolūta, un nevienam cilvēkam nav ideāli simetrisks ķermenis.

Ķermeņa asimetriju rašanas iemesli

Lielākoties asimetrijas gadījumi nav īpaši izteikti, tie nesagādā raizes to īpašniekiem un nedraud viņiem ar nopietnām slimībām. Piemēram, praktiski katram cilvēkam ir asimetriski sejas vaibsti, tādēļ katrs pats labāk zina ar kuru pusi pagriezties, lai izdotos skaistāka fotogrāfija. Nieru un citu pāru orgānu izvietojums var nedaudz atšķirties augstuma ziņā, orgāni var atšķirties arī formas ziņā, un tas ir absolūti dabiski un atbilst fizioloģijas normām.

Taču pastāv arī tādi asimetrijas veidi, kas var radīt nopietnas negatīvas sekas un provocēt slimības. Šādas asimetrijas radītas patoloģijas var būt gan iedzimtas, gan iegūtas. Izplatītākie traucējumi ir atšķirības ekstremitāšu garumā, mugurkaula asimetrija, nepareizs iegurņa stāvoklis un muskuļu asimetrija, kas zīdaiņiem var būt iedzimta un pieaugušiem cilvēkiem iegūta (bieži vien piemīt topošiem sportistiem).

Asimetrija var rasties arī balsta un kustību sistēmas traumu, locītavu un kaulu slimību, kā arī muskuļu tonusa rezultātā. Pat ilgstoša strādāšana neērtā pozā, kas neatbilst dabiskam ķermeņa stāvoklim un nepārtraukti noslogo vienu un to pašu ķermeņa daļu, var provocēt izmaiņas ķermeņa simetrijā.

Masāža ķermeņa asimetrijas gadījumos

Sākuma posmos patoloģiskā asimetrija vēl neskaitās slimība, jo tās attīstību iespējams apstādināt (izņemot īpašus nespecifiskus gadījumus), ja asimetrija tiek savlaicīgi diagnosticēta un tiek nodrošināta kvalificēta ārstēšana.

Muskuļu asimetrijas gadījumos operatīvi un efektīvi palīdzēs masāža un mērenas fiziskās slodzes. Masāžas procedūras paša ārstēšanas sākumā ieņem vadošo vietu un tiek veiktas sistemātiski, papildinot nozīmēto vispārstiprinošo ārstniecisku vingrinājumu kompleksu, kas atbilst konstatētajai problēmai un organisma individuālām īpatnībām.

Ķermeņa asimetrijas gadījumā galvenais masāžas uzdevums ir muskuļu tonusa normalizēšana un saspringto, stīvo muskuļu atslābināšana, kā arī vājo muskuļu stiprināšana. Paaugstināta muskuļu tonusa gadījumā tiek piemēroti atslābinošie masāžas paņēmieni: mīcīšana, glaudīšana, bēršana, vibrāciju iedarbība. Savukārt pazemināta muskuļu tonusa gadījumā tiek veikta stiprinoša masāža: stimulējoša plucināšana, sitienu paņēmieni, problēmzonu enerģiska bēršana. Jāmasē ne tikai problēmzonas, bet arī tuvumā esošas zonas, kuru muskuļi arī atbild par orgāna pareizu darbību.

Jau pēc dažiem seansiem būs pamanāma muskuļu darbības uzlabošanās. Ķermeņa asimetrijas gadījumā ieteicams iziet vismaz 2 ārstnieciskās masāžas kursus gadā, kas iekļauj 20–25 procedūras.
2025-05-13 18:09